List of
participants
(Updated on December 14)
Marco Andreatta (Trento)
Enrique Arrondo (Complutense)
Miguel Ángel Barja
(Politècnica Catalonia)
Daniel de la Barrera
(Complutense)
Giovanni
Bazzoni (Complutense)
Arnaud Beauville
(Nice)
Alessandro Bernardi (Florence)
Marina Bertolini (Milan)
Francesco Bottacin (Padua)
Álvaro Bustinduy
(Antonio de Nebrija)
Andrea Bruno (Rome 3)
Salvatore Cacciola (Rome 3)
Antonio Campillo (Valladolid)
Jorge Caravantes (Genoa)
Sergio A. H. Cardona (Sissa
Trieste)
Gianfranco Casnati
(Politecnico Turin)
Fabrizio Catanese (Bayreuth/
CIRM Trento)
Ciro
Ciliberto (Rome Tor Vergata)
Filip Cools (Leuven)
Stephen Coughlan (Bayreuth)
Pietro De Poi (Udine)
Lorenzo Di Biagio (Rome La
Sapienza)
Fulvio Di Sciullo (Rome La
Sapienza)
Eduardo Dias (Warwick)
Sara Angela Filippini (Insubria
Como)
Claudio Fontanari (Trento)
Davide Frapporti (Trento)
Francisco Javier Gallego
(Complutense)
Víctor González Alonso
(Politècnica Catalonia)
Miguel González Andrés
(Complutense)
Pedro Daniel González
Pérez (Complutense)
Manuel González Villa
(Complutense)
Andreas Höring (Pierre et
Marie Curie)
Paltin Ionescu
(Bucharest)
Stefan Kebekus (Freiburg)
Andreas Leopold Knutsen (Bergen)
Simon Kurmann (Zurich)
Martí Lahoz (Barcelona)
Antonio Lanteri (Milan)
Domingos Lopes (Coimbra)
Alberto López (Zurich)
Angelo Felice
Lopez (Rome 3)
Pedro Macias Marques
(Évora)
Raquel Mallavibarrena
(Complutense)
Simone Marchesi (Milan/
Complutense)
Jesús Martínez
(Edinburgh)
Alejandro Melle (Complutense)
Margarida Melo (Coimbra)
Margarida Mendes Lopes
(Technical Lisbon)
João Nuno Mestre
(Coimbra)
Emilia Mezzetti (Trieste)
P K Mishra (Banaras Hindu)
Roberto Muñoz (Rey Juan
Carlos)
Juan Carlos Naranjo (Barcelona)
Jorge Neves (Coimbra)
Álvaro Nolla de Celis
(Nagoya)
Luke Oeding (Florence)
Euisung Park (Korea)
Gabriel Penagos (Warwick)
Roberto Pignatelli (Trento)
Juan Francisco Pons (Barcelona)
Elisa Postinghel (Rome 3)
Francisco Presas (CSIC Spain)
Bangere P.
Purnaprajna (Kansas)
Adolfo Quirós
(Autónoma Madrid)
Miles Reid (Warwick/ Sogang)
Carlos Rito (Trás-os-Montes
e Alto Douro)
Elena Rubei (Florence)
Meritxell Sáez Cornellana
(Barcelona)
José Carlos Sierra
(Complutense)
Luis E. Solá-Conde
(Rey Juan Carlos)
Alba Táboas (Complutense)
Sofia Tirabassi (Rome 3)
Andrea Luigi Tironi (Milan)
Alicia Tocino Sánchez (Complutense)
Cristina Turrini (Milan)
Luca Ugaglia (Politecnico Turin)
Peter
Vermeire (Central Michigan)
Filippo Viviani (Rome 3)
Jaroslaw A. Wisniewski (Warsaw)
Fyodor Zak (CEMI/ Independent
U. Moscow)
Alfonso Zamora Saiz
(Complutense)